Jak zadbać o rośliny w przydomowym ogrodzie?

Zadbany ogród jest niewątpliwie dumą jego właściciela. Jednak aby rośliny pięknie się prezentowały, wymagają nakładu systematycznej pracy. Pielęgnacja roślinności w ogrodzie przydomowym pochłania sporo czasu. Jednak wszyscy, którzy kochają ogrody, nie myślą o włożonym w nie wysiłku w kategorii obowiązku, lecz przyjemności. Aby właściwie zadbać o przydomowe rośliny niezbędna jest wiedza i doświadczenie. Jak dbać o ogród, aby był dla nas źródłem satysfakcji i radości? Przedstawiamy najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne, które stanowią podstawę zapewnienia roślinom odpowiednich warunków do życia.

Niezbędne narzędzia do prac ogrodniczych

Nim przystąpisz do prac w ogrodzie, koniecznie zaopatrz się w niezbędny do tego sprzęt. Po zimie warto zajrzeć do komórki na narzędzia i upewnić się czy żadne z narzędzi nie wymaga naprawy lub konserwacji. Z pewnością wśród przyborów do robót ogrodowych powinny znaleźć się, motyka, grabki, szpadel, mocna miotła, łopata, sekator, mała piła ręczna i widły. Koniecznie zadbaj o sprawną kosiarkę do trawnika. Wśród przydatnych w ogrodzie przedmiotów warto wymienić również: paliki, mocny sznurek, wiadro, koszyki lub inne pojemniki, konewkę i robocze rękawice.

Woda – źródło życia w Twoim ogrodzie

Już na etapie projektu ogrodu należy zająć się niezmiernie istotną dla życia roślin kwestią, mianowicie dostępem do wody. Bowiem jak pielęgnować ogród przydomowy, gdy wodę do niego trzeba donosić z daleka wiadrem lub konewką? Aby dostarczanie niezbędnego dla roślin płynu nie zajmowało zbyt wiele czasu i wysiłku, warto rozważyć założenie profesjonalnego systemu nawadniania, który w bardzo wydajny sposób zadba o właściwy poziom wilgoci w glebie. Bardzo przydatnym urządzeniem, które ułatwi Ci szybkie podlanie większej powierzchni, jest zraszacz. Wydawać by się mogło, że podlewanie roślin to banalna sprawa. Okazuje się jednak, że aby zapewnić roślinności ogrodowej optymalne warunki wzrostu i kwitnienia, niezbędna jest wiedza o tym, kiedy, ile i jak często powinno się nawadniać poszczególne gatunki. Pomyśl koniecznie o postawieniu w ogrodzie zbiornika na deszczówkę. Woda z naturalnych opadów atmosferycznych świetnie nadaje się dla roślin.

System nawadniania ogrodów – sprawdź szczegóły

Właściwe nawożenie roślin w ogrodzie to podstawa

Aby zapewnić roślinności w ogrodzie przydomowym optymalne warunki rozwoju, niezbędne jest dostarczenie im nie tylko właściwej ilości wody, lecz także odżywczych związków mineralnych i organicznych. Każda osoba zajmująca się ogrodem powinna posiąść przynajmniej podstawową wiedzę o nawożeniu. Dobór odpowiednich nawozów musi zostać poprzedzony diagnozą gleby, np. podłoże piaszczyste wymaga bardziej intensywnego nawożenia i wzbogacenia próchnicą. Istotne dla prawidłowego użycia nawozów organicznych i mineralnych są też potrzeby bytowe posadzonych w ogrodzie gatunków roślin, z których każdy ma indywidualne wymagania w zakresie związków odżywczych.

Walka z chwastami w ogrodzie

Każdy właściciel ogrodu musi dbać, by jego rabaty nie uległy zachwaszczeniu. Pielenie grządek powinno odbywać się systematycznie. Znaczne łatwiej usunąć kilka pojedynczych chwastów niż wyrywać je, gdy już się rozkrzewią. Pamiętaj, by usuwać niepożądane rośliny nim zaczną kwitnąć i wytwarzać nasiona oraz zanim ich kłącza i rozłogi się rozrosną. Dzięki temu zapobiegniesz rozmnażaniu oraz rozprzestrzenianiu się chwastów.

Właściwy projekt to wygoda w czasie pielęgnacji

Aby prace ogrodowe nie zabierały Ci zbyt wiele czasu i nie sprawiały nadmiernych trudności, zaplanuj starannie swój przydomowy ogródek. Ścieżki w odpowiednich miejscach, dogodne ujęcie wody czy system zraszaczy z pewnością ułatwią Ci pielęgnację roślin, a Ty zyskasz więcej czasu na relaks wśród ogrodowej zieleni. Jeżeli chcesz, możesz powierzyć pracę firmie, której specjalnością jest projektowanie ogrodów.


Projektowanie ogrodów w Warszawie – sprawdź ofertę

Przycinanie drzew i krzewów w ogrodzie – kiedy i jak się do tego zabrać?

Przycinanie drzew i krzewów, zarówno ozdobnych, jak i owocowych, to jedna z prac w ogrodzie, które należy przeprowadzać regularnie i zgodnie z wymaganiami poszczególnych roślin. Jest ono niezbędne dla ich prawidłowego wzrostu i rozwoju, a także obfitego owocowania. 

1. Kiedy przycinać drzewa owocowe w ogrodzie?

Pielęgnacja ogrodu pod kątem przycinania drzew owocowych zależy głównie od ich rytmu biologicznego. Pozwala na uregulowanie kształtu ich korony przez wycięcie pędów naruszających bryłę, rosnących pionowo tzw. „wilków”, zbędnych przyrostów jednorocznych i prześwietlenie zbyt zagęszczonych jej fragmentów. Cięcie należy przeprowadzać 3-4 mm powyżej pąka, który jest zwrócony w wybranym przez nas kierunku tak, aby uzyskać pożądany kształt korony drzewa dobrze doświetlonej z każdej strony.

Pod koniec lutego można przyciąć w ogrodzie jabłonie, grusze i śliwy. Brzoskwiniom i nektarynom najlepiej zrobić cięcie w cieplejszym okresie, kiedy na ich gałęziach pojawią się już pąki. Wiśnie, morele i czereśnie należy natomiast przycinać po zbiorze owoców, dzięki czemu są one mniej narażone na zakażenie rakiem bakteryjnym miejsc po cięciu.

2. Kiedy wykonywać cięcia drzew ozdobnych?

Cięcie formujące przeprowadzone w pierwszych latach po posadzeniu drzew ozdobnych ułatwi im dobre przyjęcie się i wzmocni wytrzymałość na złamania. Na drzewach liściastych można je w zasadzie wykonywać przez cały rok, choć za najlepszy termin uznawane są miesiące od listopada do marca, zanim ruszą soki drzew. W przypadku klonów, grabów i brzozy, których soki wydostają się po przycięciu jako tzw. „łzy”, formowanie przeprowadza się od czerwca do września.

Ozdobne drzewa iglaste nie wymagają zazwyczaj przycinania. Samoczynnie formują one bowiem kształt charakterystyczny dla gatunku lub odmiany. Cięcie można przeprowadzić w przypadku konieczności usunięcia uszkodzonych lub porażonych chorobami gałęzi. Jeśli natomiast chcemy uzyskać nietypowe kształty drzew iglastych, jak stożek lub kula charakterystyczne dla aranżacji ogrodu w stylu francuskim, cięcia należy wykonywać wczesną wiosną.

3. Kiedy przycinać krzewy owocowe w ogrodzie?

Systematyczne cięcie krzewów owocowych uzależnione jest od wymagań danego gatunku. Wczesną wiosną, w lutym i marcu należy wykonać przycinanie krzewów agrestu, borówki amerykańskiej, aronii, porzeczek oraz malin, które owocują na pędach tegorocznych.

Latem natomiast konieczne jest przycięcie malin owocujących na pędach jednorocznych i jeżyn. Wykonywane jest ono na pędach, z których zostały już zebrane owoce.

4. Przycinanie krzewów ozdobnych

Termin cięcia krzewów, które zdobią nasz ogród, uzależniony jest od pory ich kwitnienia oraz tego, czy kwiaty zawiązują się na pędach tegorocznych lub zeszłorocznych. Wczesną wiosną warto więc przyciąć większość krzewów liściastych kwitnących na pędach tegorocznych, jak budleja, hortensja bukietowa i krzewiasta, pięciorniki, róże, większość tawuł oraz wrzosy. Cięcie wykonujemy na zeszłorocznych pędach, które dzięki temu się rozgałęziają, a roślina kwitnie w tym samym roku na nowych pędach. Należy pozostawić na gałązce dwa-cztery zdrowe pąki.

Tuż po kwitnieniu przeprowadza się natomiast cięcia na krzewach, których kwiaty pojawiają się na pędach zeszłorocznych: forsycji, lilakach, pigwowcu, tawule wczesnej, ozdobnych odmianach wierzby, wrzoścach czy złotlinie. Latem, tuż po kwitnieniu, konieczne będzie przycięcie jaśminowca oraz żylistka. W przypadku tych krzewów należy przyciąć tuż przy ziemi ich najstarsze pędy i skrócić o połowę jednoroczne.

Jeśli pielęgnacja ogrodu zajmuje Ci zbyt wiele czasu i nie do końca wiesz, jak się do niej zabrać, z pomocą przychodzą firmy specjalizujące się w aranżacji ogrodu i jego późniejszym utrzymaniu w pięknym stanie. Warto powierzyć tego typu prace profesjonalistom, którzy wydobędą pełnię uroku z naturalnego otoczenia wokół Twojego domu.

Pielęgnacja ogrodów Warszawa – sprawdź ofertę

mała architektura aranżacja ogrodów przydomowych

Tereny zielone wokół domu. Włochy.

Na zdjęciach roślinność śródziemnomorska. Krzewy, palmy i kaktusy, czyli jak wyglądają ogrody i tereny zielone wokół domów na południu. Niezwykłe drzewa, bujna roślinność. Inspirujące przykłady, niezwykłe miejsca. Z cyklu – Ogrodnik w podróży.