Aranżacje ogrodów z oczkiem wodnym – co warto wziąć pod uwagę
Ostatnie lata dają się coraz bardziej we znaki pod względem temperatury. Jeśli jesteśmy więc posiadaczami własnego terenu wokół domu, warto pomyśleć o aranżacji ogrodu z oczkiem wodnym, które przynosi nie tylko ochłodę i ukojenie dla nerwów, ale jest także wyjątkowo efektownym jego elementem. Co warto wziąć pod uwagę, myśląc o stworzeniu takiego zakątka?
1. Zalety oczka wodnego w ogrodzie
Zbiornik wodny o nawet niewielkich rozmiarach w ogrodzie przydomowym zawsze korzystnie wpływa na jego urok. Dzięki niemu w ogrodzie powstaje ruch, a także zwiększa się nawilżenie powietrza, które jest znacznie świeższe. Wokół powstaje korzystny mikroklimat sprzyjający wypoczynkowi. Przede wszystkim zaś woda ma niebagatelne znaczenie dekoracyjne dla całości aranżacji ogrodów.
2. Jakiego rodzaju oczka wodne można stworzyć w przydomowym ogrodzie?
Tworząc aranżację ogrodu z oczkiem wodnym, musimy wziąć pod uwagę szereg różnych czynników. Ważne jest jego usytuowanie, wielkość przestrzeni, jaką mamy do wykorzystania na ten cel czy funkcję zbiornika wodnego. Warto także dopasować jego rodzaj do stylu, w jakim utrzymany jest ogród.
W ogrodach angielskich dobrze będzie wyglądał nieregularny staw, przypominający naturalny zbiornik wodny, obrośnięty kwitnącą roślinnością wodną ze starannie dobraną architekturą ogrodową w rodzaju mola, tarasu drewnianego lub tarasu kompozytowego.
W ogrodach w stylu francuskim, śródziemnomorskim lub romantycznym sprawdzi się geometryczny zbiornik o rozmiarach dostosowanych do przestrzeni wokół domu. Bardzo często umieszczana jest w nim fontanna przynosząca dodatkowy chłód w gorące dni czy dekoracyjna rzeźba.
Tego rodzaju zbiorniki wodne jako element wyrafinowanej aranżacji wymagają dużo bardziej starannego przemyślenia, dlatego warto powierzyć ich stworzenie profesjonalistom, którzy zajmują się projektowaniem ogrodów.
Tarasy drewniane i tarasy kompozytowe Warszawa – sprawdź szczegóły
3. W jakim miejscu ogrodu warto umieścić oczko wodne?
Planując budowę oczka wodnego w ogrodzie weźmy przede wszystkim pod uwagę nasłonecznienie, ilość drzew w pobliżu, ich korzenie czy instalacje. Najlepszym miejscem będzie takie, w którym występuje zmienna ekspozycja na słońce. Zapewni ona roślinom posadzonym nad brzegami właściwą jego ilość, a jednocześnie nie dopuści do nadmiernego rozwoju glonów.
Jeżeli planujemy hodować w oczku ryby, jego głębokość musi wynosić minimum 1,5 metra, dzięki czemu bez problemu przeżyją one zimowe mrozy. Pamiętajmy też, że nadmierna ilość drzew nad oczkiem spowoduje konieczność częstego czyszczenia. Zalegające liście będą bowiem gnić i mocno je zanieczyszczać.
4. Z jakich materiałów można wykonać oczko wodne w ogrodzie?
Współcześnie na rynku dostępne są bardzo zróżnicowane technologie, dzięki którym w prosty sposób można wykonać oczka wodne. Od gotowych form z żywicy i polietylenu, przez zbiorniki z syntetycznej gumy lub kauczuku, specjalną folię polietylenową lub PVC do wykładania, po wylanie oczka z betonu.
Ten ostatni sposób wymaga sporych nakładów pracy, które warto powierzyć firmie specjalizującej się w projektowaniu ogrodów, dzięki czemu zyskamy pewność, że oczko zostanie wykonane profesjonalnie, a jego żywotność będzie sięgać nawet 50 lat.